2021 Asgari Ücret Açıklandı. Asgari Ücret Zammı Ödemelere Nasıl Yansıyacak?

Asgari ücret zammı belli oldu. Yüzde 21,6 lık bir artışla brüt olarak 3 bin 577 TL olmasına rağmen net olarak işçinin cebine girebilecek en yüksek rakam 2 bin 825 Lira 90 kuruş olacak.

Bu rakamdan GSS primlerinden işsizlik maaşına hatta BES ve pandemi desteklerindeki devlet katkısındaki oran dahi etkilenecek. / milyondan fazla çalışanı ilgilendiren bu zam ile birlikte belirlenecek olan rakamlar ise şu şekilde sıralanabilir:

BES Devlet Katkısı

BES için uygulanan devlet katkısı en fazla asgari ücretin yıllık tutarı kadar olabildiği için bu yıl devlet katkısı miktarında da bin TL kadar bir artış söz konusu olabilecek. Yani BES primlerini yıllık bin TL kadar artıran bir kişi yıllık artı 6 bin TL kadar daha fazla devlet katkısı alma hakkına sahip olacak.

BAĞ-KUR Primleri Artacak

İş arayan ve bulamayıp da kendi işini açarak kendi patronu olanlar elbette BAĞ-KUR primlerini de ödemek zorundadırlar. Bu asgari ücret zammı miktarına göre bu yıl en düşük BAĞ-KUR pirimi 1.234,24TL olarak ödenecek. Tavandan prim ödeyenler ise 9.256,78 TL olarak ödeme yapacaklardır. Pirimin düzenli şekilde ödeyen yükümlüler ise % 5 indirim uygulamasına tabi tutulacaklardır.

İşsizlik Maaşı Artacak

Şu andaki uygulamaya göre işsizlik maaşının en yüksek tutarı asgari ücretin % 80 kadarlık bir kısmına kadar ödenebilmesine izin veriyor. İşinden çıkarılıp işsiz kalan kişiler, iş aramak hakları saklı tutularak işsizlik maaşı almaktadırlar. İşsizlik maaşı alabilmek için zaten pek çok prosedüre uymak zorunda kalan işsizler için de bu zam çok şey ifade ediyor.

2021 yılında işsizlik maaşı olarak en düşük 1.402,12 TL olurken en yüksek olan işsizlik ödeneği ise 2.840,28 TL olarak hesaplanacak. Bu rakam Ocak- Nisan dönemi olarak uygulamaya konulacak.

Asgari Ücret Zammı, Pandemi Desteklerini De Etkileyebilir

Asgari ücret zammı belli olduktan sonra acaba devlet destekleri de zamlanacak mı? Diye düşünenler maalesef biraz daha bekleyecekler. Pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği ve bu duruma bağlı diğer desteklerin değişmesi ise Cumhurbaşkanlığı kararlarına bırakılmış durumda. Vatandaşın ödeyeceği vergi ve diğer ücretlerde artış otomatik olurken devletin vereceği desteklerde artış olup olmayacağı ya da ne kadar artış olabileceği sadece Cumhurbaşkanının kararına ve inisiyatifine bırakılmış durumda.

Gelir testi yeni sınırı 1.192 TL olurken 65 yaş aylığı sınırı da en fazla 852,53 TL olarak, SGK borçlanma primlerinde en alt sınırın rakamı günlük olarak 38,16 TL olacak.

Genel