İşe Giriş Evrakları Listesi | İşe Girerken İstenenler

2023 yılında iş başvurusu kabul edilen ve değerlendirmeden geçenler için işe giriş evrakları listesi hazırlama sırası geliyor. Her sektörde ve firmada farklılık gösterse de genel olarak evrak listeleri benzerlik gösteriyor. Örneğin nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah evrağı tüm işe alımlarda isteniyor. Yine diploma örneği de olmazsa olmaz evraklar arasındadır.

İşe alımda firmanın insan kaynakları departmanı, sürecin başlaması için işe giriş evrakları listesi hazırlar. 2023 yılında işe başlama evraklarının ne olduğu belli oldu. Öyleyse 2023’te işe girmek için istenen evraklar neler? Zorunlu mu? Geçerlilik süresi ne kadar? sorularına yanıt verelim. Keyifli okumalar…

ise-giris-evraklari-2
İşe Giriş Evrakları

İşe Giriş Evrakı Ne Demek?

İnsan kaynakları departmanı tarafından hazırlanan ve iş başvurusu kabul edilen kişilere sunulan evrak listesine işe giriş evrakları denir. Firmaya göre istek sayısı değişir. Hazırlanması zorunludur. Kimlik fotokopisi, sağlık raporu, ikametgah belgesi, kan grubu kartı gibi kişinin toplumsal ve bireysel özelliklerini belirten evraklar topluluğudur. Kurum bu evraklar sayesinde işe alacağı kişiyi resmi olarak daha iyi tanıma ve işin niteliğine olan uygunluğundan emin olur.

Zorunlu mu?

İşe başlama evraklarını hazırlamak zorunludur. Liste, zorunlu ve zorunlu olmayan maddeler olarak hazırlanır. Örneğin sağlık raporu zorunlu iken kan grubu kartı zorunlu olmayabilir.

Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

İşe giriş evrağının geçerlilik süresi türüne göre değişir. Sağlık raporlarının geçerliliği 1 (bir) yıldır. Yine adli sicil kaydının da geçerliliği 6 ay olarak belirlenmiştir. Kan grubu kartı sınırsız, kimlik fotokopisi de son hali ise süresiz olarak belirlenmiştir.

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Firmaların iş başvurusu sırasında istedikleri sağlık raporu, eğer basit kapsamda ise aile hekimlerinden alınabiliyor. Standart bir sağlık raporu işe giriş için yeterlidir. Fakat bazı iş kollarında detaylı sağlık raporu isteniyor. Bu tür durumda devlet hastanesinden ya da özel polikliniklerden kapsamlı sağlık raporu alınması gerekiyor.

ise-giris-evraklari-3
İşe Giriş Evrakları

2023’ En Güncel İşe Giriş Evrakları Listesi

2023 yılında işe giriş evrak listesi güncellendi. Sektörler, bu yıl içerisinde alacakları personellerden istedikleri evrak ve belgeleri belirledi. Sene içinde işe başlayacak kişiler, mutlaka nüfus kağıdı fotokopisi, sağlık raporu, sicil kaydı belgesi ve ikametgah belgesi hazırlamak zorunda. Ayrıca diploma fotokopisi de her sektörden firmanın öncelikli evrak istekleri arasında.

2023’te işe girişte istenen evraklar listesi (güncel):

SEKTÖR İSTENEN EVRAK ZORUNLULUK
Tüm sektörler Yerleşim yeri (ikametgah) Zorunlu evrak
2023 Tüm sektörler Nüfus cüzdanı fotokopisi Zorunlu evrak
Tüm sektörler Nüfus kayıt örneği Zorunlu evrak
Tüm sektörler Vesikalık fotoğraf (son 1 yıllık) Zorunlu evrak
Kısmi Sektörlerde Ehliyet fotokoğisi Zorunlu değil
Tüm sektörler Kan grubu kartı Zorunlu değil
2023 Tüm sektörler İşe giriş evrakları arasında HES kodu var Zorunlu değil
Kısmi Sektörlerde Evlilik cüzdanı fotokopisi (evliler için) Zorunlu değil
Tüm sektörler Adli sicil kayıt örneği (Son 6 aylık) Zorunlu evrak
Tüm sektörler Eş ve çocuk nüfus kartı fotokopisi Zorunlu evrak
Tüm sektörler Diploma örneği Zorunlu evrak
Tüm sektörler Sağlık raporu Zorunlu evrak
Bazı Sektörler Maaş hesabı açtırma ve İBAN bilgisi Zorunlu değil
Bazı Sektörler SGK giriş belgesi Zorunlu değil
Bazı Sektörler Asgari geçim indirim formu Zorunlu değil
Tüm sektörler İşitme muayenesi raporu Zorunlu değil

*Firmaya ve sektöre göre evrak listesi değişebiliyor.

Yukarıda belirttiğimiz her evrağın hazırlanma yeri farklıdır. Kimisi resmi kurumlardan birebir giderek çıkarılırken bazısı da E-Devlet üzerinden kolayca çıkarılabiliyor. Örneğin Nüfus kayıt örneği, adli sicil kayı ve ikametgah gibi evraklar E-Devlet üzerinden hazırlanmaktadır. Ama sağlık raporu ya da kan grubu kartı için muhakkak bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekli.

ise-giris-evraklari-4
İşe Giriş Evrakları

İşe giriş evraklarını eksiksiz hazırlamak, bireylerin kurumlara olan güvenilirliğini arttıran bir unsurdur. Zaten günümüzde çoğu insan kaynakları departmanı bu evrak listesi eksiksiz hazırlanmadan bireylerin işe girişini başlatmıyor. Böylece işe giriş evrakları hazırlanmazsa, işe başlamak mümkün olmaz diyebiliriz.

a)      Hastanede İşe Girmek İçin İstenen Evraklar

Hastaneler, yıl içerisinde en fazla personel alımı yapan kurumlar. Hekim ve hemşire alımları kadar sivil personel ihtiyaçları da olmaktadır. 2023 yılında hastanelerde istenen işe giriş evrak listesi, özel sektör ile hemen hemen aynıdır. Nüfus cüzdanı ve ehliyet fotokopisi öncelikli evraklar. Daha önce adli sicil kaydı ve ikametgah da muhakkak isteniyor. Ayrıca işin niteliğine göre belirlenen bir seviyede sağlık raporu çıkarılması gerekli. Yine diploma da hazırlanıp evrak dosyasına konulmalıdır.

b)      Starbucks İşe Giriş Evrak Listesi

2023 yılında Starbuck şubeleri için personel alımları devam ederken, yeni işe başlayacak kişiler “Starbucks işe giriş evrakları neler?” sorusunun yanıtını araştırıyor. Bu işletmede diğer özel sektörlerde ihtiyaç duyulan belgeler talep edilmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi kimlik fotokopisi, adli sicil kaydı, ikametgah, diploma ve sağlık raporu öncelikli evraklar. Kimi zaman şubenin tercihine göre ehliyet fotokopisi de talep edilebiliyor.

Starbucks iş başvurunuz kabul edildiğinde aşağıdaki evrak listesini muhakkak hazırda bulundurun:

  • Kimlik fotokopisi
  • Ehliye fotokopisi (varsa)
  • İkametgah belgesi (E-Devlet üzerinden çıkarabilirsiniz)
  • Sağlık raporu (basit seviye rapor yeterli olacaktır)
  • Vesikalık fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı)
  • Diploma fotokopisi (E-Devlet üzerinden hazırlıyorsunuz)
  • Nüfus kayıt örneği (E-Devlet üzerinden çıkabiliyor)

*bu evrakların çeşidi her şubede farklılık gösterebilir.

c)      A101 Markette İşe Girmek İçin Gerekli Olan Evraklar

2023 yılında A101 market işe alımları devam ediyor. Başvuru ve sözlü mülakatlardan geçen adaylar, işe başlamak için öncelikle işe giriş evrakları listesini eksiksiz tamamlaması gerekiyor. Basit, kolayca hazırlanabilecek bir liste talebinde bulunuluyor. Kimlik, adres, adli sicil, vesikalık resim, nüfus kayıt, sağlık raporu, diploma ve varsa ehliyet fotokopisi yeterli olmaktadır. Burada önemli olan husus, tüm evrakları tamamıyla hazırlayıp öyle sunmaktır. Böylece A101 markasına göstermiş olduğunuz saygı seviyesi de ortaya çıkacaktır.

 

d)      Carrefoursa Markette İşe Giriş Evrak Listesi

2023 yılının işe giriş evrakları hazırlama konusunda Carrefoursa markasına da değinelim. Zira burası yıl boyunca en fazla işçi alımı yapan firmalarından birisidir. Standart bir evrak listesi istiyorlar. Kimlik fotokopisi, sağlık raporu, vesikalık fotoğraf, adli sicil kaydı ve ikametgah talep ediliyor. Diploma da tercihen istenmektedir.

2023’te İşe Giriş Evrakları Ne Kadara Hazırlanır?

İşe girerken evrak hazırlamak için bir miktar bütçe bulundurulması şart. Çoğu evrak E-Devlet üzerinden ücretsiz olarak çıkarılabilse de listedeki bazı belgeleri özel ücret karşılığı yaptırmanız şart. Örneğin vesikalık fotoğraf çektirmek ya da kapsamlı sağlık raporu almak için ücret ödemeniz gerekir. Standart bir evrak listesi incelendiğinde işe giriş için istenen evraklar 500 TL ile 1,000 TL arasına kolayca hazırlanabilmektedir. Çok kapsamlı bir listede ise bu rakamlar 2,000 TL ile 3,000 TL arasına çıkması mümkün. Unutulmamalı ki bu evraklar, uzun yıllar çalışacağınız işe başlamak için önemlidir. Eksiksiz hazırlamanız önerilir. İyi çalışmalar dileriz.

İlginizi çekebilir: Güncel Manisa İş İlanları 2023 | Manisa’da İş Bulma Yöntemi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar