Bugün burada, hemen şimdi bizimle aradığınız işi bulun ve geleceğinizi çok daha iyi şartlarda yaşayın. İstediğiniz lokasyonda kendinize en uygun işi bulmak elemanbuldum.com ile artık çok daha kolay. Hem iş arayanları hem eleman arayanları aynı platformda buluşturan sitemizde bulunan iş ilanları ile size en uygun iş sizi bekliyor.

İş ilanları sayfamızda bulunan ve aradığınız iş ile ilgili belli başlı özellikleri seçebilmenize olanak sağlayan butonlarla kendi kriterlerinize uygun olan işlere ulaşmanızı kolaylaştırdık. Tamamen ücretsiz olan sitemizden iş başvurusunda bulunabilir, başvurularınızı takip edebilirsiniz.
Eleman arayanlar da ücretsiz olarak sınırsız sayıda iş ilanları verebilir ve aradığı özelliklere en uygun elemanı kısa sürede bulabilirler.


  Doğru Ve Etkili İş İlanları Nasıl Hazırlanır

  Doğru ve etkili iş ilanları, iş arayanlar tarafından çok daha fazla okunan ve başvuruda bulunulan ilanlardır. Çünkü iş arayanlar nasıl bir iş aradığını çok iyi bilir. Eğer ilanı veren de ne istediğini ve ne verebileceğini tam olarak ifade edebilirse başvuranların sayısı artar. Bu durum ilanı veren için seçeneklerin zenginleşmesine yol açar ki bu çok iyi ve aranan bir durumdur.Başvuranların içinden en kalifiye ve işe en uygun adayı seçebilme özgürlüğüne sahip olmak kadar bir insan kaynakları uzmanını mutlu eden başka bir durum daha yoktur. Bunun tam tersi olan, kötünün iyisini seçmek durumunda kalmak var ki o da hiç istenmeyen bir seçenektir. Öyleyse hedefe nokta atışı yapabilecek etkili iş ilanları hazırlama rehberimiz ile ilan oluşturmaya ne dersiniz?

  İş ilanları Hazırlama Rehberi

  İş ilanları hazırlama rehberi başlığının altında sizlere kendisi küçük ama etkileri büyük tüyolar vereceğiz. İŞKUR iş ilanı gibi resmi dille yazılmış anlaşılması zor ilanların yerine çok daha samimi ama bir o kadar da kurumsal olduğunuzu ispatlayan ilanlar hazırlamak, tercih edilme oranınızı rakiplerinizin üzerine çıkarabilir. Piyasadaki en kalifiye elemanları şirketinize çekebilirsiniz.

  Pozisyon Tanımı Net Olmalıdır

  Pozisyon tanımı net olmalıdır derken çok fazla bilgiden ziyade nokta atışı ifadeler kullanarak sade ve anlaşılır bir dille başvurucudan istenen rol ve sorumlulukları ifade edilmelidir. Laf kalabalığı ile ya da gereksiz bilgilerle kafası karışırsa ilgisi dağılacaktır.

  İşin Gerektirdiği Sorumluluklar Liste Şeklinde Yazılmalıdır

  Herkes ilanları okurken birini kolayca okuyup bir diğerine geçmek ister. Bunu kolaylaştırmak için işin gerektirdiği sorumluluklar liste şeklinde yazılmalıdır. Eğer paragraf halinde ve ard arda sıralı şekilde yazılırsa birbirine karışabilir. Bu şekilde yazılmış iş ilanları genelde iş arayanlar tarafından okunmadan geçilir. Okumayı kolaylaştıran maddelemeler yapılırsa okuyanlar hızlıca bir göz taraması ile sorumluluklar hakkında fikir sahibi olmakta zorlanmazlar.İş İlanı hazırlarken en önemli ve unutulmaması gereken noktalardan biri de sorumluluklar kısmının geniş zaman kipinde yazılmasının önemli olduğudur. Geniş zaman kipi ile yazılan sorumluluk maddeleri ifade edilen sorumluluğu daha güçlü hale getirir. Önemine vurgu yapar.

  Rol Özeti Verirken Hitabete Dikkat Edilmelidir

  Pozisyon ve sorumluluklardan sonra rol özeti verirken hitabete dikkat edilmelidir. İşkur iş ilanı ifadelerinde ve standart olarak kullanılan aday ve ya çalışan kelimeleri gibi soğuk ve uzak kelimeler yerine doğrudan hitabet şeklinde yazılan iş ilanları, okuyana sanki ilan kendisine özel yazılmış hissi verir. Hatta bu ilana başvurmadan duramaz.Rol özetini anlatırken açıklamayı kısa tutmak adına açıklayıcı olmaktan asla vazgeçilemez. Yani iş kullanılmalıdır. Potansiyel aday bu işi kendisi için harika bir fırsat olarak görmeli, şirketin misyonuna sağlayacağı faydanın da farkında olmalıdır.

  Potansiyel Adayda Aranan Özellikler Açıkça Belirtilmelidir

  İş ilanları arasında kendine uygun bir iş bulabilmek için çırpınanların en çok zorlandığı kısım, potansiyel aday olduğunu düşündüğü bir iş ilanında aranan özellikler kısmının yeteri kadar açık ve anlaşılır olmayışıdır. Yani bu işe başvurması durumunda şansının ne kadar olduğunu az çok tahmin edebilmesini sağlayan kısım aranan nitelikler kısmıdır. Çünkü iş arayan kendi yeteneklerini ve eğitimini bilir. Buradaki özellikler kısmına bakarak bu işi alma şansına hâkim olur ya başvuru yapar, ya da diğer bir iş ilanı için sizi terk eder. Buradaki kilit nokta yine maddeler halinde listeleme şeklinde yazılmasıdır. Bu listede eğitimden tutun deneyime hatta sosyal medya kullanımına kadar her şeyi belirtmekte fayda vardır.

  Kültürel Uygunluk Konusu Netleştirilmelidir

  Her iş yerinin kendi içinde ve özelinde bir kültürel yapısı bulunur. Bu bağlamda işe alınması muhtemel olan adaylar için verilen iş ilanları, bu kültürel yapıyı da açıklayıcı bilgiler içermelidir. Bu bilgilerin özeti olarak misyon ve vizyon değerleri sunulabilir. Hatta çalışanların ortak kişilik özellikleri konusunda minik bir listeleme de yapılırsa iş için aranan kültürel uygunluk konusunda netlik sağlanacaktır.

  İş İlanları Kolay Okunabilir Olmalıdır

  İş ilanları için aslında en vurucu özellik, kolay okunabilir olmasıdır. Gereksiz bilgilerden arınmış, yalın ve samimi anlatıma sahip olan bir ilan, İşkur iş ilanı dahi olsa okunur. Bunu en etkili şekilde yapabilmenin yolu da liste şeklinde yapılan yazılı anlatımlardır.İş ilanları, muhtemel adaydan beklentileri ve işi net bir şekilde açıklamalıdır. Ancak bu şekilde gerçekten doğru hedefe ulaşır. Bu durum da açık olan pozisyon için uygun olduğunu düşünen daha fazla insanın ilgisini çekecek ve daha fazla insan ilana başvuruda bulunacaktır. Böylece iyiler arasından en iyisini seçme şansına sahip olacaksınız.Son dönemde her sektörde rekabet oranında artış olduğu için kendi müşteri kitlenize daha kaliteli hizmet ve ürün sunmak zorundasınız. Bunu sağlamanın en etkili yolu çalışma arkadaşlarınızı ve ekibinizi sizinle aynı şekilde düşünen ve çabalayan insanlardan oluşturabilmektir. Bu insanları da en rahat ve hızlı bir şekilde bulmanın anahtarı da doğru ve etkili iş ilanları vermektir.

  İş İlanı Vermek

  İş ilanı vermek konusunda sitemizde bulunan yönergeleri izlemeniz yeterli olmakla birlikte bu yazıdaki iş ilanları hazırlama rehberi başlığı altındaki her bir alt başlık bu konuda altın anahtar niteliğindedir. Bu anahtarlara uyarak hazırlanan ilan, İşkur iş ilanı dahi olsa dikkat çekecek ve başvuru oranı en yüksek ilanlar arasında yerini alacaktır.