Kitap Editörleri Ne Kadar Kazanır? 2023 Editör Maaşları

Kitap editörleri ne kadar kazanır? Bu sorunun yanıtı 2023 yılında yayınevlerine bağlı ya da freelance çalışma türüne değişmektedir. Edebiyat alanında her gün yüzlerce yeni kitap yayınlanıyor ülkemizde. Kitapçı raflarına kitaplar girmeden önce son olarak editör gözleminden ve onayından geçiyor. 2023 editör maaşları ise aylık ortalama 13,500 TL ile 19,500 TL arası değişiyor. Kimi editör aylık maaşla çalışırken kimisi de proje bazlı anlaşmadan yana tercihte bulunuyor. Peki ama kitap editörlerinin kazançları ne kadar? Karlı bir iş kolu mu? Nereden iş alınır? İşte detaylar…

Kitap editörü, yazınsal projelerde bilgi toplayan, kitabın içeriğine yön veren, imla hatalarını tespit ederek bunları gideren ve kısacası bir kitabın okunma aşamasına gelmesi için tüm hususlarda söz sahibi olan kişilerdir. Kitap editörlüğü bir meslektir ve doğru yapıldığında ciddi gelirler elde ediliyor. Aylık 17 bin TL’ye varan maaşlar günümüzde bu iş kolu ile hayal değil. Peki ama kitap editörleri ne kadar kazanır?

kitap-editorleri-ne-kadar-kazanir-1
Kitap Editörleri Ne Kadar Kazanır?

2023 Yılında Kitap Editör Maaşları

Kitap editörleri bağımsız yani freelance çalışabilen kişilerdir. Keza yayınevleri bünyesinde ücret ve sigorta karşılığı da çalışabiliyorlar. Bir roman üzerinden örnek verebiliriz. O romanın okuyucuya ulaşması için harcanan emeğin %70’i yazara aitse geri kalan %30’luk kısmı da kitap editörüne aittir. Bu sebeple kitap editörleri ne kadar kazanır? sorusuna net bir yanıt verilemese de ortalama bir rakam söylenebilir. Genelde proje bazlı 2,500 TL ile 8,000 TL arası kazanç sağlanmaktadır. Kimi uzun soluklu ve kapsamlı editörlük hizmetlerinde 1 kitap için 14,000 TL gibi ücret de talep edilebilir.

2023 yılının kitap editör maaşları listesi:

  • Edebiyat kitaplarının editörlük parası – 1,600 TL ile 8,000 TL arası
  • Kitap son okuma ücreti – 950 TL ile 1,900 TL arası
  • Kitap editörü sayfa başı düzenleme ücreti – 70 TL ile 100 TL arası
  • 2023 yılında Dergi editörlerinin aylık maaşı – 14,000 TL ile 20,000 TL arası
  • Yayınevi editörlerinin aylık maaşı – 12,750 TL ile 19,000 TL arası
  • Freelance editörlerin ortalama aylık kazancı – 14,000 TL ile 23,000 TL arası

2023’te Yayınevi Editör Maaşları Ne Kadar?

Eğer edebiyat alanında editörlük vasfınız var ise ve bu yetkinliğinizi düzenli bir gelire dönüştürmek istiyorsanız 2023 yılında yayınevlerinde kitap editörlüğüne başlayabilirsiniz. Her yayınevi farklı stillerde çalışsa da genelde aylık maaş vererek editör alımları yapılıyor. Yayınevi editörlerinin 1 aylık maaşı ortalama 14,000 TL’dir. Sizlere 30 günlük iş sürecinde ortalama 6 – 7 kitap düzenlemesi verilir. İş sürecinizde ya yayınevi ofisinde ya da uzaktan home ofis olarak çalışabiliyorsunuz. Düzenli gelir elde etmek isteyenlere iyi bir seçenek diyebiliriz.

kitap-editorleri-ne-kadar-kazanir-2
Kitap Editörleri Ne Kadar Kazanır?

Freelance Kitap Editör Maaşları

Kitap editörleri için tek kazanç kapısı yayınevleri değildir. Editörler freelance adı verilen bir çalışma yürüterek kazançlarını yükseltebilirler. Bionluk gibi sitelerden sipariş alarak çalışma performansınızı ve gelir seviyenizi kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca yayınevleri de freelance editörlere düzenli olarak proje bazlı iş teslim etmektedir. Buradan yola çıkarak 2023 yılı freelance kitap editör maaşı 15,000 TL civarıdır denebilir. Aynı şekilde yoğun bir performans çalışması ile maaşlar 23,000 TL seviyesine de çıkabilmektedir.

Kitap editörleri ne kadar kazanır? sorunsalının yanıtının ortalama 14 bin TL olduğunu gördük. Aslında ne kadar kazanacağınız tamamen sizin bağlantılarınıza ve performansına bağlıdır. İyi çalışmalar dileriz.

İlginizi çekebilir: 2023 Yılında Yapılacak Az Sermayeli İşler | Az Bütçeli 10 İş Fikri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar