Online Değerlendirme Testlerinin Avantajları Nedir?

İşe alım süreci, potansiyel adaylara ulaşmak isteyen şirketler için zorlu ve zaman alıcı bir süreci temsil ediyor. İşe almadan önce adayın becerileri hakkında fikir sahibi olmak, dikkatli karar vermeyi kolaylaştırır. İşe alım için online değerlendirme araçları popüler olmaya devam ederken, Aday Deneyimi Araştırması , şirketlerin %82’sinin istihdam öncesi değerlendirme testleri kullandığını öne sürüyor.

İşe alım değerlendirme aracı, adayların boş pozisyonlar için online bir değerlendirme testini tamamlaması anlamına gelir. Bu şekilde işverenler veya İK personeli, yeteneklerini, rolde ne kadar iyi performans göstereceklerini ve becerilerinin çoğunu öğrenecek. Böylece online değerlendirme, adayların şirketinize uyup uymayacağı konusunda önemli tahminler yapmanıza yardımcı olur.

Yeni teknolojilerin yanı sıra yeni iş stratejileri de benimseyen şirketlerin hem farklı beceri hem de bilgi birikimine ihtiyaç duyması kaçınılmaz bir gerçektir. Çok iyi durumdasın. İşte işler için online değerlendirmeleri denemeniz için birkaç neden.

1. Değerlendirmeli İşe Alım ile İşe Alım Sürecini Hızlandırın

İşe alım sürecini hızlandırmak bir şirket için çok önemlidir çünkü uzun bir işe alım süreci kaliteli adayları kaybetmenize neden olabilir. Robert Half’in araştırmasına göre profesyonellerin %72’si, ilk görüşmeden sonraki iki hafta içinde bilgiye yanıt alınmazsa işe olan ilgisini kaybediyor. 

Ayrıca bu uzun süreçteki öncelikli risk, nitelikli bir adayı rakip firmaya kaptırmaktır. İK yöneticilerinin %57’si, işe alım sürecinin çok uzun sürmesi nedeniyle nitelikli adayları başka fırsatlara verdiklerini belirtiyor.

İşe alım için online değerlendirme araçları, aday değerlendirmelerini tamamlamak için gereken süreyi azaltır. Sıradan faaliyetler otomatikleştikçe işverenler diğer önemli görevlere daha fazla odaklanabilir.

En iyi yetenekleri hızlı bir şekilde tespit edebilir ve onlar hakkında mümkün olan en kısa sürede geri bildirim sağlayabilirsiniz. Genel olarak iyileştirilmiş bir işe alım sürecinin yanı sıra, şirket yüksek performanslı çalışanlara sahiptir.

2. İşe Alım Değerlendirme Aracı Sayesinde Zamandan Tasarruf Edin

İşler için online değerlendirmeler size hem zamandan hem de kaynaklardan tasarruf etme fırsatı sunar. Bir şirketteki boş pozisyonları nitelikli adaylarla doldurmak şirketin geleceği açısından çok önemlidir. Ancak yüzlerce, binlerce aday arasından doğru kişiye ulaşmak zaman alan bir işlemdir.

Bunu kabul ediyorsanız, değerlendirmeyle işe alımı kullanarak zamandan tasarruf edebilir ve işe alım ekibinizin kuruluşunuz için daha önemli görevlere odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Gerçekten de işlere yönelik online değerlendirmeler, adayların şirketinizdeki pozisyona uygun olup olmadığı konusunda size doğru bir değerlendirme yapma şansı verir.

Bu sayede yanlış kişileri işe alma sorununu ortadan kaldırırken aynı zamanda gerekli becerilere sahip olmayan adaylarla görüşme olasılığının da önüne geçmiş olursunuz. Böylece zamandan daha fazla tasarruf etme imkanına sahip olursunuz.

3. Nitelikli Adayları Belirleyin

Başarı doğru seçimle başlar. Şirket için doğru kişileri seçmek en önemli sorumluluklar arasındadır. İşe alım sürecine iyi hazırlanmak ve bu süreci iyi yürütmek esastır.

İşe alım değerlendirme aracı adayları doğru değerlendirmenize yardımcı olur ve sürecin en iyi şekilde yürütülmesine olanak sağlar. Adayların yeteneklerine aşina olabilirsiniz ancak aynı zamanda şirketteki rolleriyle uyumsuzlukları olup olmadığını da öğrenmek gerekir.

Değerlendirmeyle işe alımla, adayları becerilerini göstermek için test edebilirsiniz. online değerlendirme şeffaflık sağlar. İşe alım sürecinde tekrarlayan süreçler otomatikleştirildiği için ilgili işe başvuran adayları anında teste yönlendirebilir ve yeteneklerini ölçerek değerlendirebilirsiniz.

4. İşe Alım Değerlendirme Aracıyla İşe Alma Önyargısını Azaltın

Irkçılık, cinsiyetçilik ve yaş ayrımcılığı işe alımda önemli rol oynayan üç ana faktördür. Araştırmalar işe alım sürecinde erkeklerin kadınlara göre daha fazla tercih edildiğini gösteriyor. CSI tarafından yapılan bir araştırmada , siyah kökenli kişiler ve etnik azınlıklar, aynı geçmişe sahip olmalarına rağmen beyaz meslektaşlarına göre %60 daha fazla başvuru gönderdi.

Ayrıca araştırma, adayların işe alım sürecinde dini ayrımcılığa maruz kaldıklarını da ortaya koydu. Bu nedenle çoğunluğu Müslüman olan ülkelerden gelenlerin işe alınma şansı daha az.

Pek çok firma ön yargıları ortadan kaldırmaya çalışsa da bazıları bilinçsiz ön yargılarla ayrımcılığa devam ediyor. Bu bilinçsiz önyargı aynı zamanda çeşitlilik, terfi ve işe alım çabalarına da engel teşkil ediyor.

Daha az çeşitlilik üretkenlik kaybına neden oldu. Ayrıca ırksal ve etnik açıdan çeşitlilik gösteren şirketlerin başarı oranı %36 daha yüksektir. Çeşitliliğin artması geniş bir bakış açısı yaratır. Yaratıcılığa ve yenilikçi çözümlere yol açar.

Kişisel önyargıları ortadan kaldırmak için işe alım değerlendirme aracını kullanabilirsiniz. Bu şekilde veriye dayalı kararlar alırken işyeri çeşitliliğini artırabilirsiniz.

5. İşlere Yönelik Online Değerlendirmelerle Çalışan Devirini Azaltın

İş piyasası adaylarla dolu ancak işe alım zor ve maliyetli olabiliyor. İşe alım için online değerlendirme araçları, işe alım maliyetlerini azaltmanın yanı sıra süreci basitleştirir. Ayrıca işverenlerin çalışan devir hızını azaltmasına da yardımcı olur.

Kurumun davranışsal inançlarına uyan adayları işe almak başarı oranınızı artırır. İşe alım değerlendirme araçları, çalışanları kapsamlı bir şekilde değerlendirmenize olanak tanır. Böylece işe en uygun adaya ulaşacaksınız.

Öte yandan işe alınan adayların, keyif aldıkları bir ortamda ve bir işte çalıştıkları için kurumdan ayrılma olasılıkları daha düşük.

Online değerlendirme testi nedir?

Adayların belirli bir konudaki bilgilerini, öğrenme yeteneklerini ve ustalıklarını ölçen online bir değerlendirmedir.

Bir değerlendirme sınavını geçip geçmediğinizi nasıl anlarsınız?

Bir çağrı veya e-posta almanız başarılı olduğunuzu gösterir, ancak başvurduktan hemen sonra reddedilmeniz, başarılı olmadığınız anlamına gelir.

Online Değerlendirmenin Amacı Nedir?

Online değerlendirme, adaylar hakkında net ve hızlı raporlar almayı kolaylaştırmanın yanı sıra adayların güçlü yönleri ve hangi öğrenme alanlarına dikkat edilmesi gerektiği konusunda faydalı geri bildirimler sağlamayı da kolaylaştırır.

Online Değerlendirmenin Avantajları Nelerdir?

Online değerlendirme, firmaların zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlayarak değerlendirme sürelerinin kısa sürede tamamlanmasını sağlar.

Online Değerlendirme Ne Kadar Sürer?

Online değerlendirme testleri yaklaşık 15 dk’dır. Pozisyonun görev tanımının karmaşıklığına göre bu süre maksimum 37,5 dakikadır.

Online Değerlendirme Merkezi, Simülasyona Hazırlık, Online Vaka Analizi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar