Online Mülakat Nedir? Dikkat Edilmesi Gereken 6 Konu

Gelişen teknoloji, işe alımlarda insan kaynaklarının online mülakat uygulamalarının oranını arttırdı. Pandemiyle birlikte hız kazanan bu mülakat türü bilgisayar ya da telefon donanımları aracılığıyla online kamera ile gerçekleştiriliyor. Ancak yüzyüze mülakat ile online ortamda gerçekleştirilen mülakat arasında fark vardır. Haliyle dikkat edilmesi gereken ve keza yapılmaması önemli olan şeyler var.

Şirketler öylesine yoğun çalışıyor ki 1 günlerini 24 saate sığdırmakta zorlanıyor. Eleman alımlarında da çok yoğun talep olunca, en pratik yöntem olan online kameralı mülakat sistemini tercih ediyor. Ortalama 20 dakika süren mülakatlar şirketin profiline göre 1 saate kadar da çıkabiliyor. Peki ama online mülakatlarda nelere dikkat edilmeli? İşte detaylar…

online-mulakat-2
Online Mülakat

Online Mülakat Nedir?

Uzaktan teknolojik cihaz ve internet vasıtasıyla gerçekleştirilen, kimi zaman sesli kimi zaman da görüntülü şekilde yapılan mülakat türüne online mülakat denir. Yani özetle video teknolojisi sayesinde yüzyüze yerine internet üzerinden elaman alımları için mülakat yapılması denilebilir. Taraflar bu uygulama sayesinde hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş olur. Farklı farklı aşamaları vardır. İlk giriş aşaması “rahatlama” olarak belirtilebilir. Yani insan kaynakları yetkilisi sizleri rahatlatmaya ve tanımaya yönelim kısa sorular soruyorlar.

Online Mülakat Kaç Dakika Sürer?

Online olarak yapılan mülakatların süresi, firmanın prensiplerine ve çalışma stiline göre değişiyor. Çok kısa süren mülakatların olumsuz izlenim bırakmış olması muhtemeldir. Ortalama süre ise 20 – 25 dakika olarak söylenebilir. Yani 25 dakika civarı bir görüşme gerçekleştirdiyseniz, görüşmenizin karşı tarafta pozitif bir etki bıraktığını söyleyebiliriz.

Online Mülakat Nasıl Yapılır?

Online mülakatın yapılması için ara uygulamalar ya da programlar kullanılır. En popüler mülakat programı ise Zoom uygulamasıdır. Telefondan ya da bilgisayar üzerinden bağlantı gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca Streamyards uygulamasını da insan kaynakları tercih edebiliyor. İş başvurusu yapan kişilere insan kaynakları bir link daveti gönderir. Bu linke tıkladığınızda otomatik olarak video konferans portalına bağlanmış oluyorsunuz.

Online video konferans mülakatına kimi zaman tek bir yetkili bazen de birden fazla kişi katılabilir. Çünkü firmaların eleman alımlarında yetkili birden fazla çalışanı olabiliyor. Taraflar sizleri tanımak ve aradıkları niteliğe sahip olup olmadığınızı anlamak için birtakım sorular yöneltir. Vereceğiniz cevaplar ve sergileyeceğiniz performansa göre daha sonra olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş yapılır.

BİLGİ: Online yöntemle yapılan mülakatlarda sizlere işe alındınız ya da alınmadınız gibi bir cevap verilmez. Sonuçlar daha sonra mail ya da telefon yoluyla sizlere iletilir. İş mülakatlarının sonuçları genelde 1 hafta içerisinde başvuranlara söylenmektedir.

Online Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online mülakata katılmak kolaydır. Fakat burada iyi bir performans sergilemek kimi zaman zor oluyor. Dikkat etmeniz gerekenler var. En başta özgüveninizin yüksek olması önemli. Çünkü her işveren özgüveni olan, kendinden emin kişiler ile çalışmak ister. Sonrasında kılık kıyafetinize bakılır. Online yöntemle bağladınız diye sakın kendi kişisel bakımınızı ihmal etmeyin. Nasıl ki yüzyüze mülakata özen gösteriyorsunuz, aynı şekilde bu yöntemde de özen gösteriniz.

2023 yılın online mülakatlar sırasında yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler:

  • Evde değil de ofiste gibi davranın
  • Notlarınıza bakmadan konuşun
  • Telefonunuzu ve ortamdaki diğer unsurları sessize alın
  • Kendinize zaman ayırın ve görüşmeye kesinlikle son dakika girmeyin
  • Görüşme sonlanmadan önce karşı tarafa nezaketlerinizi iletin.
  • Görüşme sonunda sonuçlar ile alakalı bir soru sormayın.

İlginizi çekebilir: Türkiye’de Olmayan Ürünler 2023 | En İyi Ürün Fikirleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar