Yol Parası 2023 Ödemeleri Ne Kadar? Başvuru Yöntemleri

Yol parası 2023 ödemeleri, geçtiğimiz günlerde Bakan Nebatinin asgari ücreti açıklamasıyla birlikte merak konusu haline geldi. Çalışanlar şimdiden 2023’te ne kadar yol parasına sahip olacağını sorgulamaya başladı. Bu doğrultuda gözler “yol param kaç TL?” sorusunun yanıtına çevrildi. Tüm çalışan kesimleri ilgilendiren bu konunun detaylarını paylaşacağız.

Yol parası zorunlu bir ödeme türü olmayan ama genel olarak işveren ile işçi arasındaki sözleşmelerde bulunan bir ödeme harcıdır. İşverenin bu yol harcını verme gibi bir zorunluluğu bulunmaz. 4875 İş Kanunu’nda bu durum net bir şekilde belirtilmiştir. Fakat iş sözleşmesinde eğer yol parasının ödenmesi gerektiği maddesi bulunuyorsa, mutlaka işçilere ödeme yapılması gerekir. Peki ama yol parası 2023 yılı ödemeleri ne kadar oldu? İşte cevabı…

yol-parasi-2023
Yol Parası 2023

Yol Parası Yardımı Nedir?

Yol parası yardımı hem özel çalışma hayatında işçilere hem de askeriyeye katılacak olan er erbaşlar için TSK tarafından verilen bir ödeme türüdür. Her yıl ödeme oranları değişir. Genelde asgari ücrete eş değer oranda bir zam yapılır. İş yerleri açıklanan resmi rakamları taban olarak baz alır ama dilerse kendileri rakamları güncel koşullara göre yükseltebilir. Tamamen işverenin inisiyatifinde bir durum.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: 2023 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu? Güncel Ücretler

Nasıl Alınır?

İşletmeler, yol parası ödemelerini 2 farklı yolla yapabilir. Doğrudan çalışanın hesabına yatırabilir. Yahut kendi organize ettiği işçi servisleri için bu yol yardımını kullanabilir. Yani işçiye para yatmaz ama ulaşımı da özel olarak sağlanmış olacaktır. Buna dolmuş, taksi ya da kiralık araç temin etme gibi seçenekler de dahil edilebiliyor. 57 TL’lik yol parasını almak isteyenler önce işveren ile aralarında yaptıkları işe giriş sözleşmesine bakmalı. Eğer ki böyle bir madde yok ise işveren yol parasını ödememe hakkına sahiptir.

Güncel Yol Parası 2023 Ücretleri

2023 yılının güncel yol parası ücretlerini Bakan Nebati açıkladı. Geçen yılın ücretlerine hemen hemen asgari ücret değerinde bir zam yapıldı. Yemek istisnası olarak ifade edilen yol parası 2023 yılında 51 TL’ye yükseldi. KDV dahil edildiğinde bu tutar 55,08 TL’ye yükselmektedir. Geçtiğimiz sene bu rakam 27 TL’ydi. Son asgari ücret zammıyla beraber 51 TL’lik rakamlara ulaşmış oldu. Ekonomi Bakanı Nebati’nin açıklaması şu şekilde:

yol-parasi-2023-1
Yol Parası 2023

“Diğer bir ifadeyle, ücret geliri elde eden her bir çalışandan, yıllık 16.916,32 lira Gelir Vergisi ile 911,53 lira damga vergisi olmak üzere toplam 17.827,85 lira vergiyi tahsil etmeyeceğiz.

Ayrıca, bu yıl Temmuz ayında 51 liraya çıkardığımız yemek parası istisna tutarını 110 liraya, 25,5 liraya çıkardığımız yol parası istisna tutarını da 56 liraya çıkarıyoruz.

Böylece, aylık 2.860 lira yemek parası ile 1.456 lira Yol parası ödemeleri de vergiden istisna olarak çalışanlara ödenebilecektir. Tüm çalışanlarımıza hayırlı olsun! “

Yol Parası 2023 Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşçilerin yol parası için özel bir başvurusu yapmasına gerek yoktur. Zaten işe girerken imzaladıkları sözleşmede bu madde var ise işverenler her ay ödemeleri gerçekleştirir. Ödenmemesi durumunda iş yerinin muhasebe departmanına başvuru yapılır ve durum bilgilendirilir. Yıl içerisinde 56 TL olan yol parası 2023 ücreti, güncellenebilir. Bu durumda sizlere en doğru bilgiyi buradan paylaşacağız. Başvuru, başvuru sonuçları ve güncel rakamlar için sayfayı takipte kalınız. Detaylar anlık paylaşılıyor. İyi günler dileriz.

 

İlginizi çekebilir: Güncel Muğla İş İlanı 2023 | Yatılı, Güvenlik, İŞKUR İlanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar