En Çok Para Kazandıran Meslekler 2023 | Hangi Meslek Seçilir?

En çok para kazandıran meslekler 2023 araştırması üniversite tercihi yapacak olan birçok öğrencinin merak konusu. Son yıllardaki ekonomik koşullar düşünüldüğünde meslek tercihi yapacak olan öğrenciler hayallerinde yatan mesleklerden çok ekonomik koşulları daha yüksek olan meslekleri tercih ediyorlar. Düşük bir gelir elde edilecek meslekler tercih sıralamalarında ne yazık ki alt sıralarda kalmaya başladı. Birçoğu uzun yıllar eğitim alınarak elde edilen bu meslekler nelerdir peki?

En çok para kazandıran meslekler hakkında bilgi sahibi olmalı, kendinizi o mesleğe göre geliştirmelisiniz. Yüksek bir eğitim seviyesi gerektiren, ancak eğitimi tamamlandığında yüksek gelir elde edebileceğiniz mesleklerin başında Tıp yani sağlık sektörü gelmektedir. Tıp sektöründe en yüksek gelir elde edenlerin ilk sırasına cerrahları yazmak yanlış olmaz sanırım. Zorlu bir meslek olan cerrahlığı seçmeden de bu mesleği icra edip edemeyeceğinizden emin olmanız lazım.

En çok kazandıran meslekler elbette sadece yüksek eğitim gerektirmeyen meslekler de olabiliyor. Örneğin ticaretle uğraşan bir kimse de doğru sektöre yöneldiğinde yüksek gelir elde edebiliyor. Özellikle son yıllarda büyük bir sektör haline gelen damacana suyu bayileri de yüksek kazanç sağlanan meslekler arasında sıralanabiliyor. Bu ve buna benzer birçok yüksek gelir elde edebileceğiniz meslekleri araştırma yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

en-cok-para-kazandiran-meslekler-1
En Çok Para Kazandıran Meslekler

En Çok Para Kazandıran Meslekler 2023 Listesi

Günümüzde kaybolup giden meslekler olduğu gibi geleceğe yönelik, gelişen teknoloji ile ortaya çıkan da birçok meslek bulunuyor. Web tasarım uzmanlığı, E-Ticaret uzmanlığı gibi bu meslekler yeni ortaya çıkan, ancak en çok para kazandıran meslekler arasında yer alıyor. Bireyler, ekonomik kazanç elde edebileceklerin mesleklerin yanı sıra, saygınlık elde edebilecekleri mesleklere de sahip olmak istiyorlar. Böyle düşünüldüğünde de doğru mesleği seçebilmek büyük önem teşkil ediyor. 2023 yılına gelindiğinde sizlerin de merak ettiği gibi en çok kazandıran meslekler neler tablomuza birlikte göz atalım.

2023 yılında en çok para kazandıran meslekler tablosu:

YIL EN ÇOK KAZANDIRAN MESLEKLER YILLIK GELİRİ
2023 Cerrahlık mesleği 300 bin dolar
2023 Anestezi mesleği 290 bin Dolar
2023 Jinekolog 287 bin Dolar
2023 Dahiliye uzmanı 198 bin Dolar
2023 Psikolog ya da psikiyatr mesleği 192 bin Dolar
2023 Aile hekimliği 180 bin Dolar
2023 Çocuk doktoru 170 bin Dolar
2023 Eczacılık mesleği 100 bin Dolar
2023 Fizyoterapist mesleği 98 bin Dolar
2023 Veteriner mesleği 96 bin Dolar
2023 Su bayisi 85 bin Dolar
2023 Market bayisi 75 bin Dolar
2023 Restoran 70 bin Dolar

*mesleklerin gelir seviyeleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

en-cok-para-kazandiran-meslekler-2
En Çok Para Kazandıran Meslekler

1)      Jinekolog: Yılda 200 Bin Dolar Kazandıran Bir Meslek

Jinekoloji, kadın üreme sağlığını tedavi eden bir tıp dalıdır. Jinekologlar birçok alt dalı da bulunan kadın hastalıklarını inceler. Çok aranılan bir meslek olmasının yanında en yüksek para kazandıran mesleklerin başında gelir. Son yıllarda artan tüp bebek tedavileri, kısırlık gibi sağlık sorunlarının tabu olmaktan çıkmasıyla çocuk sahibi olamayan ailelerin de yoğun olarak kapısını çaldığı bir tıp dalı. Hal böyle olunca jinekologlar çok kazanan doktorlar arasında yer alıyor. Özellikle kendi özel kliniklerinde hizmet veren jinekologlar yüksek kazanç elde etmektedirler. Tedavi ettikleri hasta sayısına göre elde ettiği gelir değişen jinekologlar yaklaşık yıllık 200 Bin Dolar’ın üzerinde gelir elde etmektedir.

2)      Aile Hekimi: Yıllık 190 Bin Dolar Gelir Elde Ediliyor

Aile hekimleri, kişilere düzenli sağlık taraması yapan doktorlardır. Her bireyin bağlı bulunduğu bir aile hekimi vardır ve hastaların sağlık sorunlarına tanı koyduktan sonra gerekli tahlil ve tetkikleri isteyebilir. Ancak uzmanlık gerektiren sağlık problemlerinde farklı bir polikliniğe yönlendirebilir. Baktıkları hasta sayısı kadar da ek gelir elde eden aile hekimleri en çok para kazanan meslekler arasında sıralanabilir. Sağlık Ocaklarında hafta içi çalışan aile hekimleri, cumartesi ve pazar günleri Sağlık Ocakları kapalı olduğu için hizmet vermemektedir. Yıllık olarak elde ettikleri kazançlara bakıldığında ise 190 Bin Dolar civarında bir gelir elde ettiğini görebiliriz.

3)      Eczacı: Eczane Açarak Yılda 100 Bin Dolar üzeri Elde Edilebilir

Neredeyse her mahallede denk geldiğimiz eczaneler en çok para kazandıran mesleklerden birisi olarak listeye eklenebilir. İlaç sektörü çok yüksek bir paya sahip olduğu için getirisi de yüksektir. Hem saygınlık kazanacağınız hem de gelir düzeyi yüksek bir meslek tercih etmek istiyorsanız eczacılık tam da sizin mesleğiniz olabilir. Nöbet günleri dışında belirli saat aralıklarında çalışılan bir meslek olduğu için de çok yorucu bir meslek değildir. Siz de eczacı diplomanız ile bir eczane açarak yıllık yaklaşık olarak 100 Bin Dolar üzerinde gelir elde edebilirsiniz.

4)      Fizyoterapist: 2023’ün En Çok Para Kazandıran Meslekler Listesinde

Sabırlı ve iletişim yönü açık biriyseniz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü okuyarak Fizyoterapist olabilirsiniz. Hastanın iyileşme süreci biraz uzun olan bir meslek olduğu için sabırlı kimselerin bu mesleği tercih etmesi daha doğru olacaktır. Özellikle kas rahatsızlıkları, kaza sonrası kaslarda oluşan travma durumlarında, doğuştan gelen özürlülük durumlarında, hareket sisteminde meydana gelen rahatsızlıkların tedavisine uygun programı uygularlar. Hastanede uyguladıkları tedavilerin dışında özel terapist olarak da hastalara yardımcı olabilirler. Elde ettikleri ek gelirler ile birlikte en çok para kazandıran meslek grupları arasında sıralanabilir.

5)      Veteriner: Yıllık Kazancı 96 Bin Dolar Üzeridir

Son yıllarda neredeyse her iki evden birisinde evcil hayvan beslenmeye başladı. Evcil hayvanların muayenesinden aşı ve diğer sağlık sorunlarının tedavisi göz önünde bulundurulduğunda veterinerler oldukça iş yapan bir sektör haline geldiler. Can dostlarımızın sağlığı da en az kendi sağlığımız kadar önemli olduğu için rutin kontrolleri düzenli olarak yapılıyor. Son yıllarda artan veteriner maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda yıllık kazançlarının 90 Bin Dolar’ın üzerinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak böyle bir mesleği tercih edecek olanların da hayvan dostu kimseler olması daha doğru olacaktır.

en-cok-para-kazandiran-meslekler-4
En Çok Para Kazandıran Meslekler

En Çok Para Kazandıran Mesleklerin Aylık Gelirleri 2023

Meslek tercihleri hayatımızı etkileyen tercihler olduğu için karar vermeden önce çok iyi düşünülmesi gerekir. Uzun yıllar boyunca sevmediğiniz bir mesleği icra ettiğinizde mutlu olamazsınız. Öncelik ile mesleğinizi sevmeli ve bu mesleği yaparken mutlu olmanız gerekir. İnsanlara veya diğer canlılara yararlı olabilmek için bu önemli bir unsur. Son birkaç yıldır artan ekonomik koşullar düşünüldüğünde de icra ettiğimiz meslekten yüksek gelirler elde etmek istiyoruz. Tercih edeceğimiz mesleğin aylık geliri ne kadar merak ediyoruz, araştırıyoruz.

Örneğin çocuk doktoru olmak isteyen bir kimse aylık olarak yaklaşık 27.090TL ile 38.000TL arasında bir kazanç elde etmektedir. Serbest çalışan veteriner hekimler tedavi ettikleri hasta sayısına göre 20.000TL ile 50.000TL arasında kazanmaktadırlar. Son yılların en çok para kazandıran mesleklerinden birisi de estetisyenlik. Estetik uzmanlarının kendi özel kliniklerinde elde ettikleri kazanç 30.000TL ila 120.000 TL arasında değişiyor. Bu ve buna benzer birçok meslek dalı aylık gelir düzeyi yüksek olan meslekler arasında biliniyor.

İlginizi çekebilir: 2023 Yılında 65 Yaş Kartı Başvuru Yöntemi ve Ücreti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar