Güncel Kıdem Tazminatı 2024 | Tavan Ücreti Hesaplama

Kıdem tazminatı 2024 tavan ücretleri belli oldu. Aralık ayında açıklanan asgari ücret zamlarının ardından güncel kıdem tazminatlarının oranları da netleşmeye başladı. Çalışanların yoğun olarak gündemini meşgul eden bu tazminat ödemeleri, 2024 yılında da gündemde kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücreti net 17 bin 2 TL olarak açıkladı.

Buna göre kıdem tazminatı 2024 yılında tavan ücreti  Brüt: 35.058,58 TL. Net: 34.792,49 TL’dir.

Eğer siz de “2024 yılında ne kadar kıdem tazminatı ödemesi alırım?” diyorsanız yazımızı son cümlesine kadar okuyunuz.

Kıdem tazminatı belli bir süre çalışan ve işine son verilen kişilere ödenen bir uygulamadır. Keza emeklilik dolayısıyla da işten çıkan kişilere 2024 yılında kıdem tazminatı ödemesi yapılır. hesaplamasında çok sayıda parametre bulunurken, en temel faktör kişinin kaç yıl çalıştığıdır. Buna göre iş yeri kişilere topluca bir para ödemesi gerçekleştirir. Son yapılan asgari ücret zammıyla birlikte kıdem tazminatlarının tavan oranları da değişti.

Kıdem tazminatı nedir?

Güncel Kıdem Tazminatı Hesaplama 2024

Kıdem tazminatı 2024 hesaplaması yapmak için esas alınması gereken unsur, çalışanın aldığı brüt ücrettir. Bu sebeple kişiden kişiye tazminat oranları değişkenlik göstermektedir. Ancak devletin belirlediği bir tavan oranı da bulunuyor. Buna “kıdem tazminatı tavan seviyesi” adı verilmektedir. Hesaplamada formül şu şekilde: aylık/günlük ücret x 7.5 x 30 x = kıdem tazminatı sonucu. Bu basit formül ile ortalama bir oran yakalanabiliyor.

 

kidem-tazminati-2023
Kıdem Tazminatı 2023

Kıdem tazminatını en net şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu hesaplar. Ancak nete yakın bir rakamı uzman kişiler ya da muhasebeciler çıkarabiliyor. Siz de bu seçenekleri kullanarak hesaplama yaptırabilir, 2024 verilerine ideal oranda ulaşabilirsiniz.

2024 Yılında Kıdem Tazminatı Tavanı Kaç?

Çalışan kişiler için “2024 yılında kıdem tazminatı tavanı kaç TL?” sorusu önemlidir. 15,371 TL civarlarında olan tavan kıdem tazminatları, çalışanın dönemine göre değişmektedir. Ödemeyi ise kişinin en son çalıştığı kurum ya da firma yapmaktadır. Özel sektör firmaları da buna dahildir. SGK kurumu kişilere kıdem tazminatı ödemez. Bu sorumluluk tamamen işverene aittir.

2024’te Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı 2024 tavan oranının belirlenmesi için öncelikle çalışanın işçi olduğu süre hesaplanır. Daha sonra çalışılan süre ile brüt maaş orantısı alınmaktadır. Yol ve yemek gibi yan ödemeler de bu hesaba dahil edilmektedir. Sodexo, Tickett gibi yemek kartlarına yatırılan bakiyeler de hesaplama içerisinde gösterilmektedir. Devamında ise bir takım hesaplama formülleri uygulanarak net oranlar ortaya çıkar.

2024 yılında kıdem tazminatlarının en net tavan puanları açıklandığında sitemizde yayınlayacağız. Sitemizi düzenli takip etmenizi öneriyoruz. Gelişmeler geldikçe detayları bu yazıda bulacaksınız. Ayrıca asgari ücret ya da işsizlik maaşı gibi konuları da sitemizde bulabilirsiniz. Son olarak iş arıyorsanız mutlaka iş ilanları sayfamıza bakınız.

 

İlginizi çekebilir: Güncel Karşıyaka İş İlanları 2023 | Tam ve Yarı Zamanlı İş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar