2023’te Yazı Yazarak Para Kazanma Fikirleri | 3 Yöntem

Günümüzde çok sayıda farklı iş fikri var. Yazı yazarak para kazanma da evde oturduğunuz yerden ek gelir elde edebileceğiniz bir iş fikridir. Freelance iş modeli olarak bilinen ve sadece internet ile bilgisayara ihtiyaç duyulan bu modelle ayda 3,000 TL ile 15,000 TL arası gelir elde edilebiliyor. Farklı seçenekler ile çalışma yapılabilir. Blog yazısı, edebiyat yazısı, dergi yazısı bunlara örnektir. Yazı yazma ile para nasıl kazanılır? diye araştırma yapanlara harika bir yazı hazırladık.

Yazı yazmayla en kolay para kazanma yöntemi, bir freelace platformuna üye olmak ve bu mecralar üzerinden sipariş almaktır. Yazının içeriği ise talebe göre değişmektedir. Roman, öykü, dergi yazısı, haber bülteni ya da internet siteleri için SEO uyumlu makale yazabilirsiniz. Bilgisayarda para kazanmanın püf noktalarını paylaşıyoruz.

2023 Yılında Yazı Yazarak Para Kazanma Fikirleri

Pandemiden sonra dünya genelinde homeoffice çalışma tarzı çok yaygın hale geldi. Evde laptop ya da bilgisayar cihazlarında Word uygulaması üzerinde metin oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu metinleri Freelance platformları üzerinden alıcılara ulaştırıyorsunuz. Aynı zamanda dergi ve yayınevlerine de içerik oluşturarak para kazanıyorsunuz.

Yazı yazarak para kazanma, pratik ve kolay para kazanmanın en el verişli yöntemlerinden birisidir. Bu işi yapan kişilere SEO içerik üreticisi, metin yazarı, edebiyat yazarı gibi isimler verilmektedir. Freelance çalışılır. Yani sigortasız bir gelir kaynağıdır. Ama ülkemizde bazı metin ajansları sigortalı işçi alımı yaparak düzenli gelir elde etmek isteyenlere fırsat da sunuyor.

yazi-yazarak-para-kazanma-1
Yazı Yazarak Para Kazanma

Metin yazarlığı seviye seviye gerçekleşmektedir. Bazı metin içerikleri için sizden uzmanlık seviyesi istenebilir. Ama işe basit projeler ile başlarsanız hem gelir elde etmeyi sağlar hem de sektör içerisinde yavaş yavaş pişmeye, profesyonellik kazanmaya ve tüm yönlerini öğrenmeye başlarsınız. Profesyonel bir metin yazarı olmak için gereken süre ortalama 1 sene ile 3 sene arasıdır. Kişiye göre daha hızlı da gerçekleşebilir.

a)      Bilgisayarda Yazı Yazarak Para Kazanmak

Bilgisayar kullanılarak çok sayıda para kazanma imkanınız var. Yazı yazarak para kazanma iş modeli de bunlardan en önemlisi. Hangi alanda ne yazacağınız çok geniş kapsamlı bir konu. Bionluk gibi Freelance platformlarına üye olarak kendi meziyetinizle alakalı başlıklarda ilan açabilirsiniz. Başlarda düz blog yazıları yazmanızı öneririz. Sonrasında kendinizi geliştirdikçe SEo uyumlu blog yazarlı, sosyal medya metinleri, haber bülteni gibi daha uzmanlık isteyen ve kar marjı daha yüksek olan alanlara yönelebilirsiniz. Kendinizi geliştirdikçe bu iş modelindeki kazancınız her geçen gün daha da artacak.

b)      Dergilere Yazı Yazmayla Para Kazanma

Türkiye’de her ay onlarca edebiyat dergisi çıkıyor. Kimisi basılı kimisi de online mecralarda yayınlanıyor. Bu dergilere, onların belirlediği başlıklara uygun bir şekilde içerik üretebilirsiniz. Böylece hem isminizle metniniz yayımlanmış olur hem de az da olsa ek gelir yaratmaya başlarsınız. Dergiler 1000 kelimelik bir yazı için ortalama 150 TL para vermektedir. Kimisi daha ucuz olabiliyor.

c)      Blog Yazarak Para Nasıl Kazanılır?

Yazı yazarak para kazanma modelinde son olarak blog içerik üreticiliğine değinelim. Bu iş modelini hem kendi siteniz için yapabilir hem de başka sitelere içerik üreterek gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde siteler blog yazılarını %100 SEO uyumlu olmasını istiyor. Bu işe başlamadan önce bir süre SEO blog içerik üreticiliği eğitimi almanız faydalı olacaktır. Ortalama ayda 10,000 TL kazanmak mümkün. Ama bu seviyeleri görmek için 1 sene sektörde tecrübe gerekebilir.

İlginizi çekebilir: İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler | 6 Önemli Detay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar