Güncel Yıllık İzin Süreleri 2024 | Yıllık İzin Kaç Gün Oldu?

Yıllık izin süreleri 2024 yılının başında açıklanan asgari ücret zamları ile birlikte netleşti. İşe başladığı şirkette 1 yılı dolduran personellere yıllık 14 gün süreyle ücretli izin verilmektedir. 4857 Sayılı Kanun’un 55. Maddesinde de bu izin net olarak belirlenmiştir. 5 yıl süreden fazla aynı iş yerinde çalışanlar da 20 günlük ücretli izne çıkabiliyor. İş yeri tarafından verilmeyen ve kullandırılmayan izinler için cezai işlem uygulaması yapılmaktadır.

Kurumsal şirketlerde genel uygulama 6 ayını doldurmuş kişilerin amirleri onaylarsa 1 haftalık yıllık izin kullandırmaktadır.

2024 yılındaki yıllık ücretli izin hesaplaması, yaşa ve çalışma süresine göre farklılık gösteriyor. Örneğin iş kanunu 18 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara ayrı bir koruyucu yaklaşım göstermektedir. Çalışanların merakla beklediği konuyu detaylara kavuşturacağız. Yıllık izin süreleri 2024 yılında ne kadar oldu? İşte cevabı…

Güncel Yıllık İzin Süreleri 2024 Tablosu

Yıllık izin hesaplamasında deneme süreci de dahil edilmektedir. İşçi, deneme de dahil toplamda 1 seneyi doldurduğu taktirde ücretli izne sahip olur. Fakat aynı iş yerindeki çalışma süresi de ne kadar ücretli izne çıkılacağını belirleyen bir faktördür. 4857 Sayılı Kanun’un 55. Maddesine göre yıllık izin süreleri 2024 tablosu aşağıdaki gibidir.

yillik-izin-sureleri-2023
Yıllık İzin Süreleri 2024

2024 yılında uygulanacak olan yıllı izin (ücretli izin) süreleri tablosu:

  • 1 seneden fazla 5 seneden az çalışanların izin süresi 14 gün olarak belirlendi.
  • 5 yıldan fazla ama 15 seneden de az çalışan işçilere 20 gün izin verilecek.
  • Aynı iş yerinde 15 yıldan fazla çalışmış kişiler 26 gün yıllık izin süresine sahip olacak.
  • 18 yaşından küçüklerin yıllık izin süresi 20 gün olarak belirlendi.
  • 50 yaşından büyük çalışanların yıllık tatil süreleri de 20 gün olarak hesaplandı.

11 Ay Çalışanın Yıllık İzin Hakkı

Çalışanlar arasında 11 ay çalışma süresi doldurulunca ücretli izne çıkılacağı gibi bir düşünce hakim. Fakat İş kanununda bu durum net olarak belirtilmiştir. 4857 sayılı kanuna göre 12 ay (1 yıl) süre tamamlanmadan kimse izin hakkını elde edemez. Fakat 11 ay + 1 aylık deneme süresi tamamlanmışsa aslında bu süreç 12 ayı ifade eder ve yıllık izne o kişi çıkabilir.

50 Yaş Üstü Yıllık İzin Süreleri

İş kanunun 50 yaş üzeri kişiler için özel bir uygulama yaparak bu kişilerin hakkını daha da genişletmiştir. 50 yaş üstü kişilerin yıllık izin süreleri 2024 yılında en az 20 (yirmi) olarak hesaplanmıştır. Elbette senesini doldurmak önemli bir şart. Deneme süreci de 50 yaş üstü kişiler için izne dahil edilen bir unsurdur.

DİKKAT: 50. (ellinci) yaşını doldurmak da 50 yaş üstü izin haklarından yararlanmak ve faydalanmak için yeterli bir durumdur.

2024 Yılında 14 Günlük Yıllık İzin Ücreti Hesaplama

Asgari ücret belirlenmesiyle birçok detay da netleşti. 2024 yıllık izin ücretleri de buna dahil. Yıllık izin ücretini hesaplamada basit bir formül kullanılıyor. Günlük temel ücret x 14 gün = yıllık izin ücreti 2024 sonucunu çıkarır. Günlük ücret hesaplamasında net bordro rakamlarından baz alınmaktadır. Muhasebeciniz ile iletişim kurarak net rakamı bulabiliyorsunuz.

2024 yıllık izin ücreti hesaplamasından düşülen bazı kalemler var. Gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri yapıldıktan sonra net ödeme tutarı ortaya çıkar. Öte yandan yıllık izin süreleri verilmeyen iş verenlere cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Anayasaya aykırı bölmek ya da eksik ödemek cezai sebepler arasındadır. İyi günler dileriz.

İlginizi çekebilir: 2023 Yılında Yapılacak Az Sermayeli İşler | Az Bütçeli 10 İş Fikri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar